کلینیک گیاه پزشکی کُر

مدیریت بیماری ها، آفات و علف های هرز گیاهان زراعی

کلینیک گیاه پزشکی کُر

مدیریت بیماری ها، آفات و علف های هرز گیاهان زراعی

پیام های کوتاه
آخرین نظرات


1 قسمت ژلاتین و 6 قسمت آب را 2 ساعت خیسانده، سپس 7 قسمت گلیسرین اضافه و مخلوط نموده و به هر 100 قسمت از این محلول 1 گرم فنل اضافه نموده و به مدت 10 دقیقه گرم و مخلوط می‌نماییم و در حرارت 45 درجه آن را با کاغذ صافی صاف می‌کنیم.

 

تهیه گلیسرین ژل سخت:

20 گرم ژلاتین را در 40 میلی‌لیتر آب به مدت 2 ساعت خیس می‌نمایند، پس از آن مقدار 50 میلی لیتر گلیسرین و 1 میلی لیتر فنل خالص اضافه و گرم می‌کنیم، برای گرم کردن آن بهتر است آن را به مدت 10 تا 15 دقیقه در حمام آب گرم داغ شده و چرخانده شده تا مخلوط هموژنی به دست آید، سپس گلیسرین ژلاتین مایع به دست آمده را درون شیشه‌های کوچک درب دار ریخته و پس ار خنک شدن درب آن بسته می‌شود. بدیهی است برای استفاده از آن جهت پرپاراسیون می‌بایست یک تکه کوچک از گلیسرین ژلاتین سفت شده را جدا نموده و روی لام قرار می‌دهند و با حرارت دادن لام، گلیسرین ژلاتین ذوب شده و در این فرصت برش‌های نماتد را درون آن می‌چینند و اطراف آن را پشم شیشه قرار داده و روی آن لامل گذارده و زیر میکروسکپ کنترل می‌شود. در صورتی که برش به وضع مطلوب قرار نگرفته باشد می‌توان با حرکت لامل (با یا بدون حرارت دادن) آن را تصحیح کرد.

 

تهیه برش عرضی از نماتد:

ابتدا یک قطعه گلیسرین ژل سخت را روی لام قرار داده و حرارت می‌دهند تا ذوب شود، سپس نماتد مورد نظر را از داخل گلیسرین با سوزن برداشته و در داخل گلیسرین ژل قرار می‌دهند. پس از مدتی که گلیسرین ژل سفت شد آن را روی صفحه پلکسی گلاس منتقل می‌نمایند و توسط تیغ یا اسکالپل در زیر بینوکولر نماتد را برش عرضی می‌دهند.

نظرات  (۱)

با سلام
وبلاگ خوبی دارید.
از وبلاگ ما هم دیدن کنید.
ست آپ - مجله خبری و آموزشی کامپیوتر
setup-mag.blog.ir
یا تشکر